Türkiye'nin Forumu | Medyabar Forum!
Medyabar.net, test yazı gelecek, Ücretsiz bir şekilde üye olarak bize katılabilirsiniz!

Sitemize Hoşgeldiniz 📢

Tamamiyle ücretsiz içerikler üreten ve yine ücretsiz şekilde sizlere sunan yeni nesil forumumuza hoşgeldiniz.(: Keyifli vakitler dileriz.

İletişim 📝

Her türlü soru, sorun ve talebiniz için yalnızca üst menüde bulunan "iletişim" butonunu kullanınız.

İçerik Bilgileri 💬

Medyabar.net'e katılım tamamen ücretsizdir, Sizde deneyim sahibi olduğunuz konu ve alanları forumda kolayca paylaşarak daha geniş kitlelere ulaşmasını sağlayabilir, oluşturduğunuz ticari konulardan kazanç elde edebilirsiniz.

Asset Allocation

Konu Bilgileri

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Muhabbet Sohbet kategorisinde market2020 tarafından oluşturulan Asset Allocation başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 487 kez görüntülenmiş, 0 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Muhabbet Sohbet
Konu Başlığı Asset Allocation
Konbuyu başlatan market2020
Başlangıç tarihi
Cevaplar
Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan market2020

market2020

New member
Katılım
3 Ocak 2021
Mesajlar
18
Tepkime puanı
0
Puanları
1
Varlık Tahsisi

Varlık tahsisi stratejilerini bir risk yönetimi biçimi olarak kullanmak yeni bir kavram değildir. “Tüm yumurtalarınızı tek sepete koymama” fikri, çocukken öğrendiğimiz ve binlerce yıldır var olan bir şey. Yine de, yatırım topluluğu içinde varlık tahsisi terimi yakın zamana kadar mevcut değildi. Modern finans piyasalarının ortaya çıkmasından önce bile insanlar, kişinin varlıklarının arazisi, bir işletmenin mülkiyeti ve rezervler (nakit) gibi farklı sınıflara bölünmesi gerektiğini anlamıştı. Hayatın bir gerçeği olarak varlık tahsisi kavramı, 20. yüzyılın ortalarına kadar nispeten değişmeden kaldı.

Peki, bugün aşina olduğumuz varlık tahsis modellerini oluşturmak için ne değişti? 1952'de Harry Markowitz adlı Amerikalı bir ekonomist, Journal of Finance'de, yatırımları farklı getiri modelleriyle birleştirerek bir portföydeki oynaklığın azaltılmasını vurgulayan ilk matematiksel modeli geliştirdiği “Portföy Seçimi” başlıklı bir makale yazdı. Bu makale, "Modern Portföy Teorisi" olarak bilinen portföy yönetiminde bir standart haline gelecek olan şeyin temelini oluşturdu.

Markowitz'in portföylerin varlık dağılımına katkısından önce çeşitlendirme, getirilerin birbiriyle nasıl ilişkili olduğuna bakılmaksızın münferit menkul kıymetlerin getiri ve risk özelliklerine odaklanan bir süreçti. Markowitz, portföy oluşturma için matematiksel modellerini oluşturduktan sonra, fikirleri hızla akademik çevrelerde kabul gördü. Varlık dağılımının faydalarını doğrulayan çok sayıda araştırma yayınlandı ve finansal profesyoneller arasında da hızla popüler hale geldi.

1974 yılında, Emekli Emeklilik Gelir Güvenliği Yasası https://www.gold-pattern.com/en
(ERISA), emeklilik planlarında yatırım tahsisleri için asgari standartları belirleyen federal bir yasa olarak yürürlüğe girdi. ERISA'nın yasalaşmasının ardından, portföy yöneticileri için emeklilik planlarına yatırımcı sermayesi tahsis ederken Kanun'a uymak zorunda olan portföy yöneticileri için varlık tahsisi ve modern portföy teorisi standart uygulamalar haline geldi.

Modern Portföy Teorisi (MPT) Kavramları ve Varsayımları

Modern Portfolio Theory (MPT) has a significant influence on the way portfolio managers create their investment portfolios. The MPT concept is pretty straightforward. However, it requires the investor to make a few assumptions about the financial markets; Additionally, the mathematical equations used to calculate correlation and risk can be somewhat complex.

The basic premise of MPT is simple: By combining highly correlated securities from different asset classes, it can reduce portfolio volatility and increase risk-adjusted performance. In other words, combining unrelated assets will produce the most efficient portfolio - the portfolio with the highest return for a given amount of risk.

To reap the benefits of diversification, asset returns do not have to be actually negatively correlated or even unrelated, they simply cannot be perfectly correlated. For example, in the chart below, international stocks ( as represented by the gold trading signals EAFE index) are compared to US domestic stocks (as represented by the S&P 500 index). Using the Correlation Coefficient indicator, you can see that the correlation is positive for most of the five-year period. However, it is not perfectly correlated (i.e., a correlation coefficient of 1.0).There are periods of low correlation or even negative correlation within this time period. By investing in both US domestic stocks and international stocks, overall volatility can be reduced as the correlation changes sufficiently to provide meaningful diversity between the two asset classes. The MPT concept shows that adding a variable asset to a portfolio can reduce overall volatility if returns have differences in correlation. This is an intriguing concept - that overall portfolio volatility can be reduced by bringing together asset classes with higher volatility returns on their own.

The assumption is that by combining asset classes that cannot be perfectly correlated when an asset depreciates, another asset in the portfolio increases in value over the same period. So even if all asset classes are quite variable on their own, volatility decreases when combined into a single portfolio.

The chart below shows an example of an extreme negative correlation compared to the US Dollar's Gold price over the past five years. If an investor had invested in these two variable assets together, the overall volatility of the portfolio would have decreased significantly due to the negative correlation.

As mentioned earlier, gold signals MPT requires the trader to make certain assumptions about the financial markets in order to calculate the potential benefits of the theory. The main assumptions are:
 
Üst