Türkiye'nin Forumu | Medyabar Forum!
Medyabar.net, test yazı gelecek, Ücretsiz bir şekilde üye olarak bize katılabilirsiniz!

Sitemize Hoşgeldiniz 📢

Tamamiyle ücretsiz içerikler üreten ve yine ücretsiz şekilde sizlere sunan yeni nesil forumumuza hoşgeldiniz.(: Keyifli vakitler dileriz.

İletişim 📝

Her türlü soru, sorun ve talebiniz için yalnızca üst menüde bulunan "iletişim" butonunu kullanınız.

İçerik Bilgileri 💬

Medyabar.net'e katılım tamamen ücretsizdir, Sizde deneyim sahibi olduğunuz konu ve alanları forumda kolayca paylaşarak daha geniş kitlelere ulaşmasını sağlayabilir, oluşturduğunuz ticari konulardan kazanç elde edebilirsiniz.

Temel Analiz nedir?

Konu Bilgileri

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Muhabbet Sohbet kategorisinde market2020 tarafından oluşturulan Temel Analiz nedir? başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 553 kez görüntülenmiş, 0 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Muhabbet Sohbet
Konu Başlığı Temel Analiz nedir?
Konbuyu başlatan market2020
Başlangıç tarihi
Cevaplar
Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan market2020

market2020

New member
Katılım
3 Ocak 2021
Mesajlar
18
Tepkime puanı
0
Puanları
1
Temel Analiz nedir?

Temel analiz değerli olabilir, ancak dikkatle ele alınmalıdır. Satış tarafı analisti tarafından yazılmış bir araştırmayı okuyorsanız, raporun arkasındaki analiste aşina olmanız önemlidir. Hepimizin kişisel önyargıları vardır ve her analistin bir tür önyargısı vardır. Bunda yanlış bir şey yok ve araştırma hala çok değerli olabilir. Derin uçtan atlamadan önce derecelendirmelerin ne anlama geldiğini ve bir analistin geçmiş performansını öğrenin. Şirket açıklamaları ve basın bültenleri iyi bilgiler sunar, ancak gerçekleri dönüşten ayırmak için sağlıklı bir şüpheyle okunmalıdır. Basın açıklamaları tesadüfen gerçekleşmez; şirketler için önemli bir PR aracıdır.

Temel Değerlendirmeye Giden Genel Adımlar

Kesin bir yöntem bulunmamakla birlikte, aşağıda yatırımcının ilerleyeceği sıraya göre bir kırılım sunulmuştur. Bu yöntem, genel ekonomi ile başlayan ve daha sonra endüstri gruplarından belirli şirketlere doğru çalışan yukarıdan aşağıya bir yaklaşım kullanır. Analiz sürecinin bir parçası olarak, tüm bilgilerin göreceli olduğunu hatırlamak önemlidir. Sektör grupları diğer sektör grupları ve şirketlerle diğer şirketlerle karşılaştırılır. Genellikle şirketler aynı gruptaki diğer şirketlerle karşılaştırılır. Örneğin, bir telekom operatörü (Verizon), bir petrol şirketi (ChevronTexaco) ile değil, başka bir telekom operatörüyle (free gold signals SBC Corp) karşılaştırılabilir.

Ekonomik Tahmin

First and foremost in the top-down approach will be an overview of the overall economy. The economy is like a wave, and various industry groups and individual companies are like boats. When the economy expands, most industry groups and companies take advantage of it and grow. When the economy falls, most industries and companies often suffer. Many economists associate economic expansion and contraction with the level of interest rates. Interest rates are also seen as a leading indicator for the stock market. Below is a graph of the S&P 500 and the latest gold signals. The 10-year bond in 30 years has a yield. Although not certain, a correlation can be seen between stock prices and interest rates. Once a scenario for the general economy has been developed, an investor can divide the economy into various industry groups.

Group Selection

If the forecast is for an expanding economy, then certain groups are more likely to benefit than others. An investor can narrow the space to the most suitable groups to take advantage of the current or future economic environment. If most companies are expected to benefit from an expansion, the risk to stocks will be relatively low and an aggressive growth-oriented strategy may be recommended. A growth strategy may involve the purchase of technology, biotech, semiconductor and circular stocks. If the economy is predicted to contract, an investor may choose a more conservative strategy and seek companies with a stable income focus. Defense strategy may involve purchasing consumer products, utilities, and energy-related stocks.

To assess the potential of an industry group, an investor will want to consider the overall growth rate, market size, and importance to the economy. While the individual company is still important, the industry group is likely to have the same or greater influence on the stock price. When stocks move, they usually move in groups; there are very few weapons alone. Often times, being in the right industry is more important than having the right stock! The chart below shows the relative performance of 5 industries over a 7-month period. As the chart shows, being in the right industry can make a big difference.

In Group Narrow

Once the industry group has been selected, an investor will need to narrow the list of companies before moving on to a more detailed analysis. Investors are often interested in finding leaders and innovators within a group. The first task is to identify future trends as well as the current business and competitive environment within a group. How are companies ranked according to market share, product position and competitive advantage? Who is the current leader and how will changes in the industry affect the current balance of power? What are the barriers to entry? Success depends on having advantages such as marketing, technology and market.
 
Üst